Rukovet 4-6/2005.

Darko Kovačević: Nenad Bogar Heavyform

www.heavyform.com

(Veb dizajn je umetnost i proces koji mora da zadovolji estetske i tehničke kriterijume)

Dizajn internet publikacija je složen interdisciplinarni proces koji zahteva poznavanje osnova informaciologije i informacionih tehnologija, CAD-a (dizajn uz pomoć kompjutera), ergonomije i estetike. Više nego poželjno je biti upućen i u osnovne standarde jezika za opis internet strane (html). Ovo znanje najčešće i čini razliku između dobrog i lošeg dizajna.

Nove tehnologije umnogome olakšavaju i ubrzavaju proces dizajna, kao i većinu ostalih radnih procesa. Tako i u našoj sredini postoji mnoštvo, da ne kažem horde, “veb i grafičkih dizajnera”. Nažalost, u tom mnoštvu puno je diletantizma, elementarnog neznanja, šanerstva. Uzroci leže u nepostojanju dizajnerskih škola, esnafskih udruženja i uopšte strategije stvaranja dizajnerske manufakture u Subotici. A moj prijatelj Nemac, predsednik Austrijske asocijacije informatičara, kaže da “vi u Srbiji nemate pojma o organizaciji i ekonomiji, ali imate duha i mogli biste baš lepo da se bavite dizajnom”.

Dobar povod da se osvrnemo na nove medije dao nam je nemački izdavač Tašen (Taschen) koji je u ovogodišnjoj knjizi “Veb dizajn - studiji” (Web Design - Studios) predstavio svoj izbor najinovativnijih i najuspešnijih studija za dizajn internet publikacija. Jedini dizajner iz S/CG (sic!) predstavljen u ovoj knjizi je talentovani i perspektivni Nenad Bogar iz Subotice.

Nenad je rođen 1980. godine, završio je gimnaziju u Subotici i studira industrijske sisteme u Novom Sadu. Nema veze sa onim čime se bavi, ali red je nešto studirati. Trenutno je, kao i većina mladih, “slobodan strelac” (engl. freelancer). Nova generacija slobodnjaka okuplja se oko foruma “Dizajn zona” (vidi www.dizajnzona.com) a i sam Nenad je, kaže, stasao uz njih.

Stvoriti originalnu digitalnu formu zapravo je veoma teško. Internet donosi nesamerljivost, kategoriju iznad pluralizma u idejama, metodama, pristupima, rešenjima. Stoga su najuspešnija grafička rešenja najčešće sasvim daleko od šarenila i specijalnih efekata, moraju imati jasnost i nedvosmislenost u pružanju poruke (informacija), a mora da ih odlikuje i mali, često provokativni detalj koji skreće pažnju. Autor “Heavyforma” to definiše anglosaksonskim pojmom eye-catching, što bismo poetski mogli prevesti kao uzapćivanje pogleda.

Nenadov talenat leži u estetskom osećaju za detalj i jednostavnu i efektnu kompoziciju. Na sajtu “Heavyform”, koji je zapravo Nenadov portfolio, lepo su ukomponovani njegovi radovi, od trodimenzionalnih slika, preko grafičkih rešenja logoa i znakova, veb prezentacija, postera i fotografije. Radi precizno a u svakom radu traži detalje koji su oku dopadljivi i skreću pažnju. Perfekcionizam u izradi se podrazumeva posebno kada je naručilac posla — stranac.

Kvalitetnim radovima uglavnom nema mesta na domaćem tržištu. Tu klijenti uglavnom žele “Veliku Reklamu, sa Velikom Slikom Proizvoda, Velikim Nazivom Firme, i sve, naravno, u drečavim bojama, da se vidi i danju i noću”. Mala plata se podrazumeva. Na taj način se proizvodi veliko estetsko zagađenje čiju najveću posledicu, primitivizam, već uveliko osećamo – smeta nam i tera nas da bežimo odavde. Dakle, primitivizam prouzrokuje odliv mozgova, odliv prouzrokuje još dublje intelektualno, samim tim i materijalno propadanje.

Tako i Nenadova perspektiva leži u inostranstvu. Trenutno radi za Hybrid studio iz Los Anđelesa (SAD), a nude mu se opcije i u Dubaiju, Tajvanu, ili pak beogradskom ogranku agencije “Leo Burnett”.

Na top-listi najposećenijih sajtova su mu:
– google.com,
– favouritewebsiteawards.com,
– internettinyawards.com,
– linkdup.com,
– styleboost.com,
– cnn.com.