Vajdasági Ökológiai Mozgalom
Ökológiai nyilatkozat a Tisza vízszennyezésről

A folyó ezer kilométeres folyása mentén több országban, több millió ember aggódva és félelemmel figyeli a katasztrófális szennyezést, amely azzal fenyeget, hogy hosszú évekre megfoszt bennünket az életciklus számos nélkülözhetetlen erőforrástól.

A folyó vízgyűjtő medencéjében az emberek, a növény- és állatvilág a rájuk jellemző szabályok és törvényszerűségek szerint fognak reagálni a szennyeződésre. A folyó és medencéje a természetének megfelelő módon fog harcba szállni a szennyeződés rémével, ezt a módot azonban nem ismerjük teljesen, mivel az emberi nemnek még nem sikerül megfejtenie a képletét.

A Vajdasági Ökológiai Mozgalom és tagszervezetei aggodalmunknak és félelmüknek adnak hangot azon pillanatnyi és hosszú távú következmények miatt, amelyek a folyó egész medencéjében, különösen pedig amelyek hazánk területén bekövetkeztek.

Külön félelemmel tölt el bennünket annak a ténye, hogy egyes gazdasági csoportokban felülkerekedhet egy olyan nézet, hogy a folyó e pillanatban puszta vízderítő, holt tér, amely alkalmas arra, hogy beléje ürítsék a mindenhol terhessé váló szemetet. Ezt a magatartást látszik igazolni az immár harmadízben bekövetkező baleset, melynek külföldi elkövetői nem ismeretlenek.

Őszintén kijelentjük: mindannak ellenére, hogy környezetvédelmi és ökológiai kérdésekkel foglalkozó nem-kormányzati, pártoktól független és non-profit egyesület vagyunk, és ha kell, szakértői szintű tudás birtokosai, mégsem vagyunk képesek megítélni a pillanatnyi és hosszú távú helyzetet és a folyónak és medencéjének térségében és erőforrásaiban bekövetkező valamennyi sokrétű következményt.

Annak érdekében, hogy mint polgároknak ne kelljen apátiába esnünk, illetve a szennyezés okozta ismeretlen vagy rossz életkörülményekhez alkalmazkodnunk - kijelentjük és követeljük:

1. A tudomány és a szakma, a környezetvédelemmel és ökológiával foglalkozó valamennyi intézményben és szervezetben minden szinten összpontosítsa és eggyesítse szakemberi és anyagi potenciáját, azonnal lásson hozzá a szennyezés okozta gondok áttekintéséhez, és foglalja programba az optimálisan lehetséges helyreállítást.

Rendszeresen tájékoztassa a lakosságot, és tegyen ajánlást minden korosztálynak, hogy ha veszélyeztetetté válna a környezete, milyen módon használhatja biztonsággal az élet elemi erőforrásait.

2. Elvárjuk, hogy valamennyi tájékoztatási eszköz első oldalon és fő műsoridőben, rendszeresen és közérthetően közölje a jelenséggel kapcsolatos tilalmakat, ajánlásokat és kötelezettségeket.

3. Támogatjuk az illetékes állami szerveket abban a tevékenységükben, hogy állandó megfigyelőszolgálatot állítanak föl a folyó meghatározott szelvényein arra az időre, amikor a szennyezés hulláma belép hazánkba.

4. Külön felhívjuk a vízgyűjtő medence külföldi és hazai szakaszán elhelyezkedő gazdasági szervezeteket, hogy csökkentsék és ellenőrizzék az általuk kibocsátott éd s folyóba juttatott szennyezőanyagokat, hogy a természeti mechanizmusoknak módjukban álljon leküzdeniük az eddig bekövetkezett túlzott mértékű szennyeződést.

5. Felhívjuk a jószándékú embereket, az üzleti köröket, gazdasági szervezeteket és vállalatokat, hogy amennyiben módjukban áll, kezdeményezzék külön pénzalapok és olyan felszerelések létrehozását, amelyekkel az optimális lehetőségek keretében megmenthetők az esetleg veszélyben forgó elemi erőforrások.

6. Felkérjük a személyeket és csoportokat, hogy tartózkodjanak a tudatosan vagy akaratlanul katasztrófikus nyilatkozatoktól, a megalapozatlan becslésektől - az emberek egészségét veszélyeztető ártalmakra vagy a folyóban és vízgyűjtője medencéjében élő növény- és állatvilág állítólagos lesújtó állapotára vonatkozóan -, és megfontolatlan, szakszerűtlen jóslataikkal ne nyugtalanítsák a közvéleményt.

7. Az ökológiai mozgalom tagsága és szervei külön programot készítenek arra, hogy mit fognak tenni a folyón és medencéjében az általuk vallott alapelvek szellemében - megfigyelés, nyilvántartás, felhívás, nyomásgyakorlás a szakmai közvéleményre és a szennyezőkre, önkéntes részvétel a szakmai szervezetek és intézmények munkájában, amikor azok környezetvédelmi, ökológiai és helyreállítási tevékenységet fejtenek ki.

Kanizsa, 2000. március 18. és április 15.

Túri Gábor fordítása