Ilija Bakić
Domaća (post)žanrovska fantastika na početku veka/milenijuma (panorama)

Kada je 1999. g., dakle ne tako davno a ipak u prošlom veku i milenijumu, "Orbis" u broju 2-3 za leto-jesen, objavio veliki tematski blok pod naslovom "Domaća /post/žanrovska fantastika s kraja 90-tih /panorama/", bio je to pionirski potez jer do tada, a ni od tada, nijedan opšte književni časopis sa ovih prostora nije bio spreman i voljan da odvoji 1/3 sadržaja jednog broja za Science Fiction, Horror i Fantasy (čitaj ozloglašeno paraliterarne) priče i to još (o užasa!) domaćih autora. (Zarad pravde pomenimo časne izuzetke časopisa koji su umeli) hteli/smeli da odškrinu svoje stranice za slične "sumnjive" teme; reč je o "Sveskama" u vreme kada ih je uređivao Bogdan Mrvoš, te "Književnoj reči" urednika Srđana Stanišića i Zorana Stefanovića./ Odvažnost "Orbisa" nije bila zaludna - čitaoci i kritičari koji nisu poznavali ovaj rukavac srpske proze mogli su, ako su se usudili, da sretnu drugačije svetove i bića od onih na koje su navikli. Pozitivna mišljenja i pohvale potvrdili su valjanost ponuđenih priča i ispravnost "Orbisovog" poduhvata.

Na krilima ovih odjeka realizovan je i nastavak projekta s istom idejom: ponuditi publici nove domaće priče stvarane na temeljima ili u okvirima fantastičkih žanrova. Stoga je poziv na saradnju upućen nekolicini "proverenih" pisaca i onih mlađih za koje verujemo da imaju talenta a, nadamo se (jer će im trebati), i upornosti da istraju na, citirajmo sasvi-m prigodno "putu kojim se ređe (u stvari ovde izuzetno retko) ide". Pošto se kod nas ovakva književnost a priori odbacuje i prezire - o podršci niko i ne sanja - autor "sumnjivih" opredeljenja ne može očekivati da će na tim osnovama"napraviti karijeru" (štagod to značilo); kad su to spoznali nekoliki pisci su digli ruke od zaludnog posla i počeli da ili pišu ono što ima prođu u akademskim krugovima ili su načisto batalili spisateljsku rabotu.

Kako god bilo da bilo, slede priče koje su, od onih prispelih u roku i na propisanoj dužini, ispunile kriterijume priređivača/urednika. Pred znatiželjnicima one otvaraju svakovrsne horizonte i nivoe sagledavanja globalnog i pojedinačnog, različite vrednosne sisteme i životne ambicije bića iz (ne)poznatih nam svetova, čudesa i jeze, odvažnosti i slabosti... Tematska i stilska raznolikost odraz je bogatstava skrivenih u fijokama pisaćih stolova ili kompjuterskih memorija, bogatstva koja bi trebalo izvući na svetlost dana i preporučiti čitalačkoj pažnji. I ovaj "Orbisov" temat treba shvatiti kao korak u tom pravcu.

Posvećujemo ovaj blok prerano preminuloj Ljiljani Praizović Todorović (1958-2000), spisateljici Koja je ostala u svetovima fantastike koji nikada ne stare.