Poštovani prijatelju!

Pred tobom je knjiga čijim izlaskom, na skroman način, pokušavamo da obeležimo jedan značajan jubilej - 165 godina od osnivanja Bolnice u Senti.

Još 8. decembra 1833. godine, Gradsko veće Sente je na predlog Kolonič Lasla, tadašnjeg župnika, donelo odluku da se otvori Bolnica u Senti, koja je tako postala jedna od najstarijih bolnica u Bačkoj. Mnogo je vremena prošlo od tada, mnogi dokumenti su uništeni ili izgubljeni u vihoru vremena i ljudske nebrige, a mnoga su sećanja izbledela i kod najstarijih žitelja našeg grada, ali je takođe mnogo toga i sačuvano. Osnovni motiv za štampanje ove knjige je bio naša želja da se od zaborava sačuva mukotrpan put razvoja zdravstvene službe u Senti i da se ovom prilikom setimo onih ljudi, koji su zaslužni za do sada postignute uspehe, a kojih nije malo.

Senta je 1966. godine slavila 750-to godišnjicu postojanja. Za tu priliku, na inicijativu grupe javnih radnika, Narodni odbor opštine je doneo rešenje da se tim povodom izda Monografija Sente. Monografija je izdata u formi brošura iz raznih oblasti.

Za oblast medicine je bio zadužen dr Vig Agošton, specijalista interne medicine i neurologije, dugogodišnji direktor Bolnice u Senti. On je bio autor brošure "Istorijat senćanske bolnice", koja je štampana u 500 primeraka, formata B/5, na 96 strana teksta i 8 strana priloga, na kunstdruk hartiji. Tehnički saradnik je bila Hatala Iren, dok je štampu i rotoprint uradio "Udarnik" iz Sente februara 1966. godine. Monografija je obuhvatila period od 1834. do kraja 1965. godine. Tekst i prilozi Monografije su preuzeti kompletno i štampani kao I poglavlje ove knjige.

Drugo poglavlje knjige sadrži dopune istorijatu razvoja Bolnice. Velikim zalaganjem i entuzijazmom pronađeni su novi dokumenti o zdravstvu Sente krajem XVIII i početkom XIX veka, na osnovu kojih je napisan deo o Prilozima za istorijat senćanske bolnice od 1833-1872. godine. Zahvalnost dugujemo svim radnicima Istorijskog arhiva, a posebno gospodinu Tari Laslu, koji je ta nova saznanja obradio i pripremio za štampu. U ovo poglavlje unet je i istorijat vojnih bolnica u Senti od 1944-1945. godine. Do podataka o njima smo došli zahvaljujući dugogodišnjem radu i prikupljanju istih od strane gospodina Katona Pala, bivšeg radnika Istorijskog arhiva u Senti.

U trećem poglavlju knjige je napisana novija istorija razvoja Bolnice u Senti od 1966-1998. godine. Ovo poglavlje uobličio je dr Milorad Ćurčić i ono obuhvata uvodni deo, organizacione promene, stručno usavršavanje, zdravstvene pokazatelje i prikaz novije istorije pojedinih odeljenja i službi Bolnice. U prikupljanju podataka za ovaj deo knjige učestvovalo je mnogo njih, kako onih koji su zaposleni u Zdravstvenom centru, tako i onih koji su nekada radili u njemu a sada su penzioneri. Izražavamo poštovanje i veliku zahvalnost svima njima a posebno sadašnjem upravniku Bolnice, upravniku Zajedničke stručne službe, načelnicina svih odeljenja i službi Bolnice, koji su dali teze za istorijate svojih službi, kao i radnicima Opšte službe i Službe za zdravstvenu statistiku Zajedničke stručne službe, koji su često prljavih ruku i prašnjavog odela, ali nasmejanih lica, dolazili sa podatkom, koji su danima ili nedeljama tražili.

Na kraju knjige, u formi priloga dati su spiskovi upravnih struktura Bolnice od 1833-1998. godine, kao i upravnih struktura Doma zdravlja i Apoteke, tj. svih onih delova koji su u sastavu današnjeg Zdravtsvenog centra "Dr Gere Ištvan". Poseban prilog čine imena svih zaposlenih lekara u periodu od 1833-1998. godine, a spisak je dopunjen i imenima svih lekara, koji su boravili u Bolnici, bilo kao lekari na obaveznom lekarskom stažu ili lekari na specijalizaciji za druge zdravstvene ustanove. Konačno, dat je i pregledni spisak svih zaposlenih u Bolnici, Domu zdravlja, Medicinskom, tj. Zdravstvenom centru od 1966-1998. godine.

Ovom prilikom se zahvaljujemo svima, koji su na bilo koji način pomogli i doprineli da ova knjiga ugleda svetlost dana, kao i svima, koji nam pružaju podršku u nastojanjima da, u ovim teškim vremenima, dostojno svojoj profesiji ispunjavamo zadatke.

Uređivački odbor