Služba za neuropsihijatriju

Do 1968. godine, Bolnica u Senti, nije imala neuropsihijatra niti Neuropsihijatrijsko odeljenje. Bolesnici, koji su bolovali od neuroloških bolesti su lečeni na Internom odeljenju Bolnice u Senti, dok su psihijatrijski bolesnici lečeni po specijalizovanim psihijatrijskim bolnicama u Kovinu i Vršcu.

Programom razvoja Bolnice planirano je otvaranje i Neuropsihijatrijskog odeljenja, da bi 1965. godine specijalizaciju iz neuropsihijatrije dobio mladi lekar opšte prakse, koji je u Sentu došao iz Svilajnca, a medicinski fakultet je završio u Beogradu. Bio je to dr Živorad Ignjatović. Specijalizaciju je obavljao u Senti, Subotici i Beogradu, a specijalistički ispit je položio 15. I 1968. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Sledećeg dana, tj. od 16. I 1968. godine, u podrumskim prostorijama nekadašnjeg Doma zdravlja na Tisinoj obali (tzv. "Zeleni krst"), započinje sa radom neuropsihijatrijska specijalistička ambulanta. U ambulanti je, pored dr Ignjatovića, radila medicinska sestra Valerija Đemrei. Dr Živorad Ignjatović je, tada, bio jedini neuropsihijatar u čitavom Potisju, od Bečeja do Horgoša.

Neuropsihijatrijsko odeljenje u Bolnici je započelo sa radom 1. II 1968. godine. U okviru zgrade Infektivnog odeljenja se odvaja 10 kreveta za lečenje neuropsihijatrijskih bolesnika. Prva i dugogodišnja glavna sestra odeljenja bila je Marta Marko.

Odmah na početku funkcionisanja Neuropsihijatrijskog odeljenja, shvaćeno je da je ovaj broj postelja nedovoljan pa se, 15. VI 1968. godine, odeljenje premešta na današnju lokaciju, tj. u glavnu zgradu tadašnje bolnice (zgrada nekadašnjeg dečijeg sirotišta Dunavske banovine) i proširuje se na 16 postelja. Skoro polovina bolesnika na tadašnjem odeljenju je bolovala od hroničnih psihoza, a bili su povučeni sa lečenja iz psihijatrijskih bolnica u Kovinu i Vršcu. Odeljenje je bilo zatvorenog tipa, tj. ulazna vrata su bila uvek zaključana, na prozorima su bile metalne rešetke a odeljenje je imalo svoju baštu, koja je bila ograđena zidom a služila je da se bolesnici, kada je lepo vreme, puštaju da izvesno vreme provedu van svojih soba i odeljenja. Ta bašta je ograđena pošto se u bolničkom krugu desilo nekoliko incidenata sa neuropsihijatrijskim bolesnicima. Odeljenje je bilo mešovito, po svakom pitanju. Naime, na odeljenju su lečeni i neurološki i psihijatrijski slučajevi, muški i ženski, a bili su odvojeni po sobama. Odeljenje se proširuje iz godine u godinu zbog proširivanja teritorije, koju pokriva svojim radom, tako da 1969. godine ima 34 kreveta, 1971. godine 35 kreveta, 1975. godine 40 kreveta, da bi 1985. godine bilo prošireno na 48 kreveta.

Od 1968. do 1974. godine, na Odeljenju radi samo dr Živorad Ignjatović. U tom periodu, uz dr Ignjatovića, specijalizaciju su obavljali dr Janoš Herman, dr Jene Zaboš (nakon nekoliko meseci menja specijalizaciju i prelazi na Interno odeljenje), dr Đula Hajdu za Kanjižu, dr Tomislav Matović za Sentu (kasnije prelazi na Kliniku za neurologiju u Novom Sadu), dr Jelena Martinov i dr Sonja Orozović za Novi Kneževac i dr Desan Vukosavljević za Čoku.

Godine 1974, specijalizaciju iz neuropsihijatrije, volonterski, započinje lekar opšte prakse iz Čoke dr Milorad Ćurčić, koji 1975. godine prelazi da radi na Odeljenje. Godine 1977. započinju specijalizaciju dr Antal Beviz, 1983. dr Katalin Kovač Kiš, a 1985. godine dr Ferenc Pece, koji specijalizaciju započinje za potrebe Doma zdravlja u Adi, a kasnije prelazi da radi na Odeljenje. Posle njega, specijalizaciju za Adu započinje na Odeljenju i dr Endre Bor. Specijalizacije su u to doba trajale tri godine. Devedesetih godina specijalizacija iz neuropsihijatrije se razdvaja na posebne specijalizacije, pa je 1997. godine, na specijalizaciju iz neurologije, primljena dr Slavojka Đukić, a 1998. godine specijalizaciju iz psihijatrije započinje dr Josip Dadasović. Ove specijalizacije traju četiri godine.

Prvi aparat, koji je kupljen za potrebe Neuropsihijatrijskog odeljenja je bio aparat za elektrošok terapiju. Odeljenje je, sem ovog aparata, imalo još aparat za oksigenaciju bolesnika kao i portabl EKG. Godine 1971. je nabavljen za potrebe službe EEG aparat, te se u okviru Službe otvara Kabinet za neurofiziologiju u adaptiranim prostorijama, koje su nekada pripadale Grudnom odeljenju. U ovom kabinetu, kao posebno edukovani tehničar, radio je Jožef Heder. Dve godine kasnije, Služba dobija i aparat za EHO-encefalografiju, a 1991. godine i aparat za REG (reoencefalografiju).

Lekari odeljenja su, od prvog dana postojanja, u tretmanu bolesnika koristili sve najmodernije metode lečenja neuroloških i psihijatrijskih bolesnika. Odeljenje od 1968. godine ima jedinicu za intenzivnu negu bolesnika ("šok soba") sa 3 kreveta. U njoj su lečeni bolesnici sa cerebrovaskularnim inzultima i razne intoksikacije. Na Odeljenju se zapošljavaju i psiholozi (Eva Dukai, Olga Gere Heinrih), a potom i socijalni radnici ( Olga Simeunović, Danka Bogetić ), koji, svojim radom u Službi, doprinose boljoj dijagnostici neuropsihijatrijskih bolesnika, a kasnije učestvuju i u grupnom terapijskom tretmanu psihijatrijskih bolesnika. Osamdesetih godina, svakodnevne metode lečenja na Odeljenju su bile, pored terapije neurolepticina, koja je sve više primenjivana, terapija eleketrošokovima, u početku nativnim a kasnije u anesteziji (Atropin, Kemital, Leptosukcin), terapija inzulinskim komama. Bolesnici su, i pored neuroleptika, tada još, često, i fizički fiksirani kada su bili u izrazito agitiranim stanjima. Neuroleptici osamdesetih godina sve više zauzimaju mesto u terapiji, pa se terapije inzulinskim komama, kao i elektrošok terapija, sve ređe koriste.

Godine 1979. dr Živorad Ignjatović stiče naziv primarijusa, 10. XII 1981. završava subspecijalizaciju iz socijalne psihijatrije, i 1983. godine na Odeljenju počinje sa radom i terapijska zajednica za lečenje alkoholičara, kao i grupna socioterapija ostalih bolesnika. Dvadeset i prvog IV 1982. godine, dr Milorad Ćurčić brani rad iz psihoterapije na magisterijumu. Iste godine se na Odeljenju otvara i psihoterapijska ambulanta. Dr Milorad Ćurčić, 5. IX 1985. godine, brani doktorsku disertaciju iz oblasti intervencije u krizi i suicidologije.

Godine 1985. Marta Marko prestaje da bude glavna sestra odeljenja, te se na to mesto postavlja, od 15. X 1985. godine, medicinski tehničar Jožef Heder. On je glavni medicinski tehničar odeljenja sve do 15. V 1986 godine kada se na to mesto postavlja medicinski tehničar Šandor Fehervari, koji tu funkciju obavlja do 29. I 1989. godine da bi glavna sestra odeljenja od 30. I 1989. godine postala Radoslava Stanišić.

Zbog veoma lošeg stanja u kojem su se nalazile prostorije, rešeno je da se izvrši adaptacija odeljenja, pa se Odeljenje, za vreme adaptacije, seli u prostorije nekadašnjeg Očnog odeljenja. Tamo radi u otežanim uslovima i sa smanjenim kapacitetom. Adaptacija Neuropsihijatrijskog odeljenja završena je i Odeljenje je predato na upotrebu 25. XII 1995. godine. Ovom adaptacijom Odeljenje dobija adekvatne i dobro opremljene namenske prostore. Od tog datuma, Odeljenje je otvorenog tipa.

Danas se Neuropsihijatrijska služba u okviru Zdravstvenog centra "Dr Gere Ištvan" sastoji iz Odeljenja sa 46 postelja i Dispanzera za mentalno zdravlje. Odeljenje ima neurološki odsek sa 15 postelja, psihijatrijski odsek sa 31 posteljom, posebno za muške a posebno za ženske pacijente, moderno opremljenu jedinicu intenzivne nege sa 7 postelja (opremljenu sa centralnim razvodom medicinskih gasova, vakuma, mogućnošću monitorisanja najtežih bolesnika uz svu neophodnu najmoderniju opremu). Odeljenje takodje raspolaže i prostorom za poluintenzivnu negu bolesnika.

U Službi rade 4 neuropsihijatra, od kojih jedan doktor nauka i jedan subspecijalista iz socijalne psihijatrije, obojica primarijusi i mentori za specijalizacije iz psihijatrije na Medicinskim fakultetima u Novom Sadu i Beogradu, jedan lekar na specijalizaciji iz neurologije, jedan lekar na specijalizaciji iz psihijatrije, psiholog za odrasle, psiholog za decu, socijalni radnik, 16 medicinskih tehničara i četiri higijeničarke.

Osmog V 1998. godine je Služba proslavila 30-togodišnjicu postojanja Neuropsihijatrijske službe svečanom akademijom i organizovanjem stručnog sastanka Psihijatrijske sekcije SLD - DLV.

Dosadašnji načelnici:

prim. dr Živorad Ignjatović od 10. II 1968-31. VIII 1995. god.
prim.dr sc. med. Milorad Ćurčić od 1. IX 1995-5. IV 1998. god.
dr Katalin Kovač Kiš od 6. IV 1998.