Služba za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju

U okviru Službe za hirurgiju 5. II 1968. godine je formiran Odsek za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. Hirurzi dr Imre Bognar i dr Slavko Manić su radili na tom odseku, koji je bio smešten u podrumu zgrade, koja je izgrađena 1965. godine za potrebe Službe za ginekologiju i akušerstvo i Službe za zdravstvenu zaštitu dece. Odsek je imao 16 postelja, za stacionarno lečenje, a primani su i pacijenti na ambulantno lečenje. Od terapijskih procedura, korišćene su hidroterapija u bazenu, kineziterapija u bazenu i u sali za kineziterapiju, fototerapija, sonoterapija i elektroterapija. Ambulantno su pacijente pregledali lekari specijalisti-fizijatri, koji su dolazili nekoliko puta nedeljno. Bili su to dr Plato Kaćanski iz Novog Sada i dr Slobodan Borojević iz Bečeja.

Godine 1978, specijalizaciju iz fizikalne medicine i rehabilitacije završava dr Janoš Tot-Abonji i biva postavljen za načelnika Odeljenja za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju sa sportskom ambulantom.

Na Odeljenje se prima dr Dragan Pakaški, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, koji je radio sa polovinom radnog vremena u stacionaru Službe od 1980. do 1982. godine.

Nov objekat, za potrebe ambulantnog lečenja bolesnika, je završen i predat je u upotrebu Službi 1985. godine. Novi objekat je pružio veće mogućnosti za lečenje pacijenata hidrokinetičkom procedurom u vidu podvodne masaže, hidroelektričnim procedurama u vidu galvanske kade i četvoroćelijskih kupki kao i aparatom za ekstenziju kičmenog stuba. Nabavljeni aparati za elektroterapiju pružali su mogućnost za primenu jednosmerne - galvanske struje, niskofrekventne - dijadinamične i eksponencijalne struje, srednjofrekventne - interferentne struje, kao i visokofrekventne struje u vidu kratkotalasne dijatermije. U fototerapiji su se koristili infracrveni i ljubičasti zraci, a od termoterapije se koristilo parafinsko pakovanje. Uvedena je takođe i krioterapija. U sonoterapiji se koristio ultrazvuk. U sali za kineziterapiju, koja je solidno opremljena raznim spravama, uz pomoć fizioterapeuta, odvija se vrlo važan deo fizikalne terapije pacijenata.

Godine 1986, dr Emeše Nemet završava specijalizaciju iz fizikalne medicine i rehabilitacije. Posle završetka subspecijalizacije iz reumatologije, osniva se i započinje sa radom 1987. godine i reumatološka ambulanta. Dr Janoš Tot-Abonji napušta odeljenje 14. X 1991. godine pa se, 15. X 1991. godine, za načelnika Službe imenuje dr Emeše Nemet.

Krajem 1992. i početkom 1993. godine, renoviran je stacionarni deo, koji se nalazi u podrumskim prostorijama i od tada Odeljenje ima 12 kreveta. Prosečni broj dnevno ambulantno lečenih bolesnika je 60.

Dvadeset i sedmog X 1994. godine, dr Emeše Nemet brani magistarski rad, a od 1995. godine, kada Zdravstveni centar postaje nastavnom bazom Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, dr Emeše Nemet biva imenovana za saradnika u nastavi za studente šeste godine iz predmeta fizikalna medicina i rehabilitacija na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Od jula 1996. godine, na Odeljenju, kao specijalista iz fizikalne medicine i rehabilitacije, radi i dr Atila Klimo.

U Službi za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju danas rade: dva lekara specijalista za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, od kojih jedan magistar medicinskih nauka, 4 viša fizioterapeuta, 8 medicinskih sestara i 2 higijeničarke.

Dosadašnji načelnici:

dr Janoš Tot-Abonji od 1. VIII 1975-14. X 1991. godine.
mr. sc. med. dr Emeše Nemet od 15. X 1991.